Tipy na výlet

Hamr na Jezeře je významné a na výlety zajímavé rekreační středisko. Je zde například možnost navštívit zříceninu Hradu Děvín, Skalní divadlo, Jelení vrchy, Stohánek,... Je zde vybudována in-line dráha v délce cca 20 km a ve Stráži pod Ralskem vzdálené 3 km je areál vodního lyžování a známá zmrzlinárna s velkým množstvím druhů zmrzlin. Obcí dnes prochází významné turistické cesty i cyklotrasy vedoucí do Mimoně a dále do bývalého vojenského prostoru Ralsko, čímž se Hamr na Jezeře stal startovním místem do Cykloráje Podralsko. Další typy na výlety: Hrad Ralsko, Hrad Bezděz, Ještěd, Zámek Lemberk, Mokřady v Jablonném v Podještědí, Průrva v Novinách, letiště Hradčany Mannův les v Osečné, pramen Ploučnice a řada dalších.

Ještěd

 Ještěd je hora na severu Česka, jihozápadně od Liberce, nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. Na vrcholu se nachází známý televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu; v dolní části vysílače je umístěn hotel a restaurace. Na Ještěd vedou lanovky, na svazích je lyžařské středisko. Těsně pod Ještědem se nachází Horní Hanychov, nejzápadnější městská část Liberce. Masiv Ještědu je od roku 1995 součástí Přírodního parku Ještěd (93,6 km²).

Bezděz

Bezděz je zřícenina hradu v okrese Česká Lípa. Nachází se na kopci Velký Bezděz (603,5 m) v Dokeské pahorkatině, nad vsí Bezděz, v blízkosti Máchova jezera, 6 km jihovýchodně od města Doksy. Jedná se o hrad s obvodovou zástavbou . Hrad byl poprvé zmíněn roku 1264 za vlády Přemysla Otakara II. Hrad je majetkem státu a jeho správou je pověřen Národní památkový ústav, je přístupný veřejnosti

Děvín

Děvín je zřícenina hradu, který založil rod Markvarticů před rokem 1250 na vrcholu stejnojmenného kopce (435 m n. m.) v Ralské pahorkatině (okres Česká Lípa). Nyní je zarostlou zříceninou v jihovýchodní části obvodu obce Hamr na Jezeře, která vznikla o staletí později. Hrad je zapsán do seznamů přírodních i kulturních památek. Nikdy nebyl dobyt, byl však pobořen. 

Ralsko

Ralsko je zřícenina hradu na vrcholu stejnojmenného kopce, na hranici katastrálního území Svébořice města Ralsko a katastrálního území Noviny pod Ralskem. Z trosek hradu je dobrý kruhový rozhled do dalekého okolí, je možno spatřit Ještěd, Hazmburk, Říp, rozhlednu na Vrátenské hoře u Kokořína, Bezděz, Hvozd, Luž, Jedlovou, Klíč.

Na skalnatém vrcholku zalesněné hory se nacházejí hradby, zříceniny dvou obytných věží, obvodové zdivo paláce a zbytky zdiva dalších budov. Zachovaly se mohutné štítové zdi o tloušťce 5,6 metrů. Hrad je chráněn od roku 1958 jako kulturní památka České republiky. Horní část kopce i s hradem je začleněna do přírodní rezervace Ralsko.